Похоронна дипломатія: як смерть Папи Франциска вплинула на переговори щодо миру в Україні
Читати цю новину російською мовою
Похорон Папи Франциска у Ватикані, куди з’їхалися 170 делегацій світових лідерів, перетворився на арену інтенсивної дипломатії, що може визначити майбутнє війни в Україні.
Про це пише The Telegraph.
У центрі уваги опинилася несподівана 15-хвилинна зустріч президента США Дональда Трампа з президентом України Володимиром Зеленським у базиліці Святого Петра, яку Зеленський назвав «потенційно історичною». На тлі символічного прощання з Папою, відомим миротворцем, лідери обговорили безумовне припинення вогню та надійний мир, що стало першим їхнім діалогом після конфлікту в Овальному кабінеті у лютому.
Трамп, який раніше тиснув на Київ щодо територіальних поступок, зокрема Криму, різко змінив тон, звинувативши Володимира Путіна в обмані та погрожуючи «банківськими» і «вторинними санкціями» через обстріли цивільних районів. «Путін тягне час, можливо, він не хоче зупиняти війну», – написав він у Truth Social, підтримавши двопартійний законопроєкт Сенату про тарифи на країни, що купують російську нафту. Ця заява викликала хвилю дискусій на X, де користувачі вітають жорсткіший курс, але висловлюють скептицизм щодо його послідовності.
Європейські лідери, зокрема Еммануель Макрон, Кір Стармер і Джорджія Мелоні, відіграли ключову роль у сприянні діалогу. Макрон, після окремої зустрічі із Зеленським, закликав Путіна довести щирість намірів щодо миру, підкресливши готовність України до припинення вогню. Ідея «коаліції охочих», запропонована Макроном і Стармером для розміщення миротворчих військ в Україні, отримала підтримку США, що стало несподіванкою після початкової прохолодної реакції Вашингтона. Зеленський також провів переговори зі Стармером у резиденції британського посла в Римі, де лідери відзначили «позитивний прогрес» у мирних ініціативах.
Символізм події посилив її вплив: оплески Зеленському в базиліці та порушення Ватиканом протоколу, щоб посадити його в перший ряд поряд із Трампом і Макроном, підкреслили міжнародну підтримку України.
Проте європейські дипломати застерігають від надмірного оптимізму, вказуючи на мінливість позиції Трампа та його попередні заклики до поступок. На X припускають, що зустріч може бути лише символічним жестом, якщо не буде підкріплена діями. Тим часом Путін, який не приїхав на похорон, заявив через Кремль про готовність до переговорів «без умов», хоча його дії, включно з атаками на Павлоград, суперечать цій риториці.
Похорони Папи Франциска, який закликав «будувати мости, а не стіни», стали унікальною платформою для «дипломатії кулуарів». Чи призведе вона до реального прориву в переговорах, залежить від подальших кроків Трампа та реакції Росії, але подія вже увійшла в історію як момент, коли скорбота об’єднала лідерів для пошуку миру.
- 5
- 27.04.2025 11:26
Останні новини
Головне
Киев |
Коментарі до цієї новини: