Трамп пропонує Росії перемогу: що втрачає Україна?

Читати цю новину російською мовою
Трамп пропонує Росії перемогу: що втрачає Україна?
Адміністрація президента США Дональда Трампа представила план мирного врегулювання війни в Україні, який фактично легітимізує територіальні завоювання Росії.

Пропозиція викликала різку критику в Україні та Європі, адже вона може коштувати Києву не лише земель, а й безпеки та суверенітету. Про це повідомляє The New York Times.

План США передбачає замороження нинішньої лінії фронту, що означає втрату Україною близько 20% території, включно з частинами Донбасу та півдня. Вашингтон також пропонує визнати анексію Криму Росією 2014 року, яку Україна та більшість світу вважають незаконною. Крім того, Україні забороняється вступ до НАТО, а натомість їй обіцяють лише «нечіткі» гарантії безпеки, які не мають чітких механізмів реалізації.

Президент України Володимир Зеленський відкинув пропозицію, заявивши: «Це порушує нашу Конституцію. Це наша територія». Він наголосив, що поступки щодо Криму чи інших земель неприпустимі. Міністр економіки Юлія Свириденко додала на X: «Україна готова до переговорів, але не до капітуляції. Жодна угода не дасть Росії можливості перегрупуватися і повернутися».

Трамп, у свою чергу, назвав Зеленського «запальним» і звинуватив у затягуванні війни. На Truth Social він написав: «Ситуація для України критична. Він може мати мир або воювати ще три роки і втратити країну». Віцепрезидент Джей Ді Ванс заявив у Індії, що США «підуть» із переговорів, якщо Україна не погодиться. «Час зупинити вбивства, заморозити лінії та будувати кращу Україну і Росію», – сказав він.

Європейські союзники шоковані. Вони звинувачують Трампа у «зміні сторін» і підозрюють, що його справжня мета – нормалізувати відносини з Росією, можливо, через зняття санкцій і енергетичні угоди. Британський чиновник зазначив, що відмова держсекретаря Марко Рубіо від переговорів у Лондоні застала їх зненацька. Франція, Німеччина та Великобританія продовжують підтримувати Україну, обіцяючи військову та економічну допомогу.

План США викликає занепокоєння не лише в Україні. Визнання анексії Криму може створити прецедент для інших авторитарних режимів, як-от Китаю щодо Тайваню. Рубіо, який у 2021 році виступав проти визнання російських анексій, тепер підтримує Трампа, що свідчить про зміну пріоритетів США. Адміністрація вже скоротила військову допомогу Україні та розформувала підрозділи, які розслідували воєнні злочини Росії, зокрема в Бучі.

Для України втрати величезні. По-перше, це території, які Росія окупувала з 2014 року і продовжує контролювати. По-друге, відмова від НАТО послаблює безпеку країни, залишаючи її вразливою до нових атак. По-третє, «нечіткі» гарантії не замінять реальних зобов’язань, як-от членство в Альянсі. Нарешті, план Трампа підриває моральну підтримку України, адже США відходять від принципу, що Київ має визначати свою долю.

Кремль привітав ініціативу. Речник Путіна Дмитро Пєсков назвав посередництво США «позитивним», але наголосив на «багатьох нюансах». Це може вказувати на те, що Росія бачить у плані шанс закріпити свої здобутки без значних поступок.

Чи є у Трампа план Б? Він натякав, що може «вимити руки» від переговорів, якщо Зеленський не погодиться. Однак скорочення допомоги та тиск на Київ уже послаблюють позиції України. Зеленський закликає світову спільноту не визнавати анексій, але без підтримки США його голос може потонути в геополітичних іграх.

Цей план – не лише виклик для України, а й перевірка для Заходу. Чи дозволить світ легітимізувати агресію? Відповідь залежить від єдності Європи та стійкості українців.

  • 4
  • 25.04.2025 07:44

Коментарі до цієї новини:

Останні новини

Головне

Погода