Трамп вперше за президентськими повноваженнями відправить зброю Україні
Читати цю новину російською мовою
Президент США Дональд Трамп уперше з моменту повернення на посаду використає свої президентські повноваження для відправлення Україні зброї з американських запасів на суму близько 300 мільйонів доларів.
Про це повідомило агентство Reuters із посиланням на два джерела, обізнані з рішенням.
Згідно з інформацією, команда Трампа використає механізм Presidential Drawdown Authority (PDA), який дозволяє президентові в екстрених ситуаціях передавати зброю союзникам із запасів Пентагону без схвалення Конгресу. Рішення щодо конкретного складу пакета, який може включати протиракетні системи Patriot і високоточні ракети GMLRS для HIMARS, буде ухвалено на зустрічі в четвер, 10 липня.
Зміна позиції Трампа
Заява Трампа у вівторок про намір відправити Україні більше зброї для захисту від посилених російських наступів свідчить про нове зацікавлення президента в підтримці Києва. Раніше адміністрація Трампа відправляла Україні лише зброю, схвалену попереднім президентом Джо Байденом, який був активним прихильником України. Останній пакет допомоги від Байдена на суму 500 мільйонів доларів було схвалено 9 січня 2025 року.
Наразі США мають у своєму розпорядженні 3,86 мільярда доларів у рамках PDA для України. За даними джерел, новий пакет може включати критично важливі для України протиракетні перехоплювачі Patriot і ракети GMLRS, які є одними з головних пріоритетів Києва через інтенсивні російські атаки. Оскільки запаси зброї розташовані в Європі, вона може потрапити на передову протягом кількох днів.
Контекст і реакція
Рішення Трампа стало відповіддю на ескалацію російських атак, зокрема рекордний обстріл України 728 дронами та 13 ракетами в ніч на вівторок, про що повідомила The New York Times. Водночас позиція Трампа щодо України залишається непослідовною: він то критикував витрати США на підтримку Києва, то висловлював підтримку Україні, одночасно засуджуючи Росію. Нещодавно Трамп заявив про своє розчарування у Володимирі Путіні, назвавши його дії «безглуздими» та анонсувавши «важливу заяву» щодо Росії на понеділок, 14 липня.
Раніше цього місяця адміністрація Трампа призупинила постачання деяких видів зброї, схвалених Байденом, через занепокоєння щодо дефіциту американських запасів. Однак частина цих поставок, включно з 30 ракетами Patriot, уже відновлена і перебуває в Польщі, чекаючи на перетин кордону з Україною.
Міжнародна підтримка та виклики
Рішення Трампа збігається із заявою держсекретаря США Марко Рубіо, який після зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим у Малайзії зазначив, що Росія запропонувала «новий підхід» до переговорів, хоча деталей не розкрито. Водночас президент України Володимир Зеленський, який бере участь у конференції з відновлення України (URC-2025) у Римі, наголосив на необхідності посилення протиповітряної оборони, зокрема через постачання Patriot.
Європейські союзники, попри власні обмеження, також активізують підтримку України. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте після розмови з Трампом закликав союзників збільшити постачання боєприпасів і систем ППО. Крім того, Німеччина та Норвегія пообіцяли профінансувати три додаткові батареї Patriot для України.
- 0
- 11.07.2025 07:29
Коментарі до цієї новини: